Club Masini
Bun venit pe Club Masini!
Apasati pe CONECTARE pentru a va conecta la forum folosind contul deja creat. In cazul in care nu aveti un cont, puteti crea unul apasand pe INREGISTRARE si completand campurile obligatorii.
ATENTIE!!! Pentru a beneficia de toate functiile forumului trebuie sa fiti inregistrat !


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Club Masini
Bun venit pe Club Masini!
Apasati pe CONECTARE pentru a va conecta la forum folosind contul deja creat. In cazul in care nu aveti un cont, puteti crea unul apasand pe INREGISTRARE si completand campurile obligatorii.
ATENTIE!!! Pentru a beneficia de toate functiile forumului trebuie sa fiti inregistrat !
Club Masini
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ESPERO 1,8 CD

2 participanți

In jos

ESPERO 1,8 CD Empty ESPERO 1,8 CD

Mesaj  georgeenescu Mar Apr 14, 2009 8:04 pm

posesor espero 1,8 cd de aproximativ 3 ani, am cumparat-o la numai 60k km, inca nu am schimbat cartea de identitate - este aceea de leasing..

masina o bijuterie...euro 2, pasionat de electronica i-am pus sonda control nivel rezervor stergator parbriz(becul/martor il are din fabrica), voltmetru electronic pentru stare incarcare baterie, termometru int/ext si urmeaza si alte nimicuri din astea foarte utile....

georgeenescu

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

ESPERO 1,8 CD Empty Re: ESPERO 1,8 CD

Mesaj  Johnny_ZzZ Mier Apr 15, 2009 3:13 pm

Esti foarte inventiv...bravo.
Sa te bucuri de masina multe sute de mii de km de acum incolo fara evenimente rutiere.
Johnny_ZzZ
Johnny_ZzZ
Admin

Numarul mesajelor : 69
Varsta : 35
Localizare : Ilfov
Auto : Daewoo Espero 1.8ohc
Data de inscriere : 22/01/2009

https://clubmasini.forumgratuit.ro

Sus In jos

ESPERO 1,8 CD Empty Re: ESPERO 1,8 CD

Mesaj  georgeenescu Mier Apr 15, 2009 8:15 pm

multumesc, o sa revin cu alte detalii.....

georgeenescu

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

ESPERO 1,8 CD Empty Re: ESPERO 1,8 CD

Mesaj  georgeenescu Sam Apr 18, 2009 8:53 pm

azi am profitat de vremea buna, timpul liber si am lucrat cate ceva la masina

- geamurile se ridicau greu

spalat ghidajul cu vaselina(vaselina curata cel mai bine) apoi sters ca sa nu se prinda praful- acum merg bine
cand desfaceti fetele usilor este bine sa aveti braduti noi
geamul stanga fata cobora bine pana la jumatate apoi pocnea ceva f puternic apoi cobora bine - urca fara probleme(service daewoo au recomandat schimbarea macaralei) ca defect era un ghidaj de plastic care asigura miscarea geamului sus/jos. Cu o bucata de sarma otelita am rezolvat, cel putin vre-o 10 ani merge garantat...

- schimbat difuzoarele din portiere fata - cele originale sint oribile(am de 25w, mai plate cere redau bine inaltele)
- schimbat bolturile la portiera dreapta fata - cu putin chin am reusit, am mai ridicat putin usa si acum se inchide la o usoara impingere - de fapt acum toate se inchid usor
- montat un termometru in locul emblemei de pe volan
- legat spalatoarele de parbriz la motoras - au leduri multicolore(rosu /albastru - noaptea zici ca este girofar politie)
- instalat un compresor pentru clakson - goarne(pentru folosit in situatii deosebite)
- scuturat filtru de aer- inca nu se impune schimbarea lui



pe viitor

- desfacut si curatit antena - nu se retrage complet uneori
- desfacut faruri si reasezate pe pozitie - bat cam sus din montaj ( cu ocazia asta remediez si un motoras care cand merge cand nu merge)
- curatit carburatorul(partea cu clapeta de acceleratie, IAC si tot ce este pe acolo)

georgeenescu

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

ESPERO 1,8 CD Empty Re: ESPERO 1,8 CD

Mesaj  georgeenescu Mier Apr 22, 2009 8:48 pm

rezolat si cu antena... cauza retragerii incomplete este din cauza prafului care se depune pe angrenaje in interior, cu putina indemanare si mai multa rabdare se rezolva, acum merge ca noua,

cutatit carburatorul, IAC-ul, suflat fiecare orificiu - in care intra o gramada de furtunase, constatat un L in care intra un furtun subtire, copt, crapat... sintome - un ralantiu putin instabil, in magazine nu am gasitdar am rezolvat in cele din urma(componentele de la un vacum -furtunasul, de dacia)

reasezat farurile, nu a fost usor - ochelarul a iesit greu, pentru ca greu am gasit suruburile Mad - motorasul merge bine in gol - in sarcina o ia razna....

georgeenescu

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

ESPERO 1,8 CD Empty Re: ESPERO 1,8 CD

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum