Club Masini
Bun venit pe Club Masini!
Apasati pe CONECTARE pentru a va conecta la forum folosind contul deja creat. In cazul in care nu aveti un cont, puteti crea unul apasand pe INREGISTRARE si completand campurile obligatorii.
ATENTIE!!! Pentru a beneficia de toate functiile forumului trebuie sa fiti inregistrat !


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Club Masini
Bun venit pe Club Masini!
Apasati pe CONECTARE pentru a va conecta la forum folosind contul deja creat. In cazul in care nu aveti un cont, puteti crea unul apasand pe INREGISTRARE si completand campurile obligatorii.
ATENTIE!!! Pentru a beneficia de toate functiile forumului trebuie sa fiti inregistrat !
Club Masini
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sfaturi schimbare ulei

3 participanți

In jos

Sfaturi schimbare ulei Empty Sfaturi schimbare ulei

Mesaj  Johnny_ZzZ Joi Mar 19, 2009 3:55 pm

Zilele trecute m-am confruntat cu o problema in ceea ce priveste schimbul de ulei si anume : nu am stiut exact ce tip de ulei trebuie pus, cat ulei imi intra in motor ...si cea mai mare problema a fost desfacerea filtrului de ulei!
Toate aceste lucruri le puteti afla insa din manualul de utilizare al masini...
La masinile marca DAEWOO, in cazul in care motorul nu este putin uzat sau relativ nou puteti folosi ulei 5w40.In cazul in care motorul este folositi ulei 10w40.
Brandurile nu conteaza chiar asa de mult...in orice caz cele mai folosite uleiuri sunt :MOBIL, CASTROL, ARAL, etc.
In ceea ce priveste desfacerea filtrului de ulei, exista posibilitate ca, schimbul anterior realizandu-se intr-un service, filtrul sa fie strans destul de tare ( asa se obisnuieste in service-uri) . Achizitionati o cheie speciala pentru desfacerea filtrului sau folositi un cleste de instalator (eu asa ceva am folosit si a mers de minune).

Etapele efectuarii schimbului de ulei :
1.Asigurati-va de pozitia filtrului, de faptul ca aveti un bun acces la el...
2.Desfaceti surubul de scurgere a uleiului...puneti un vas sub baia de ulei in care sa se scurga uleiul...asteptati apoi cca. 10 min pentru a curge tot uleiul din motor...apoi puneti la loc acel surub.
3.Desfaceti filtrul de ulei, puneti putin ulei in noul filtru, ungeti cu ulei garnitura filtrului si apoi montati-l strangand-ul cu mana.
4.Deschideti capota la motor, desfaceti capacul de adaugare a uleiului si folosind o palnie puneti in motor cantitatea de ulei recomandata de producator...verificati cu ajutorul jojei nivelul uleiului in motor.

Bafta!
Johnny_ZzZ
Johnny_ZzZ
Admin

Numarul mesajelor : 69
Varsta : 35
Localizare : Ilfov
Auto : Daewoo Espero 1.8ohc
Data de inscriere : 22/01/2009

https://clubmasini.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sfaturi schimbare ulei Empty Re: Sfaturi schimbare ulei

Mesaj  Diana88 Mar Oct 26, 2010 1:42 pm

Schimbul de ulei este una din cele mai importante operatii de intretinere a masinii. Nivelul uleiului ar trebui verificat cel putin o data la maxim 5000 km, iar schimbarea uleiului trebuie executata la termenele fixate de constructor. Odata cu schimbarea uleiului se schimba si filtrul de ulei.

Diana88

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 26/10/2010

Sus In jos

Sfaturi schimbare ulei Empty super pret si livrare rapida

Mesaj  gigiduru1 Mier Aug 03, 2011 8:23 pm

Nu pot sa iti neaparat care e cel mai bun ulei de pe piata, dar iti dau un sfat prietenesc. Zilele trecute cautam pe net preturi la ulei si am dat de o super oferta 4l+1 gratuit de ulei (eu am un BMW) si uleiul era compatibil cu masina mea. Am sunat, m-am inteles cu omu la pret (care tin sa iti zic e ca super, pretu, desi nici despre om nu pot zice altceva Smile )am facut comanda si peste 2 ore m-a sunat sa imi zica sa vin la magazin sa iau produsele. Mi s-a parut foarte rapida ''afacerea''... Magazinu e nou infiintat cica si e undeva vis-a-vis de stadionu Dinamo, pe Aurel vlaicu nr. 158. Pentru oricine e interesat de uleiuri si nu numai...aduc toate piesele pt fff multe marci auto. am si un nr de telefon si parerea mea e sa sunati cu incredere. 0727.243.540

gigiduru1

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 03/08/2011

Sus In jos

Sfaturi schimbare ulei Empty Re: Sfaturi schimbare ulei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum