Club Masini
Bun venit pe Club Masini!
Apasati pe CONECTARE pentru a va conecta la forum folosind contul deja creat. In cazul in care nu aveti un cont, puteti crea unul apasand pe INREGISTRARE si completand campurile obligatorii.
ATENTIE!!! Pentru a beneficia de toate functiile forumului trebuie sa fiti inregistrat !


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Club Masini
Bun venit pe Club Masini!
Apasati pe CONECTARE pentru a va conecta la forum folosind contul deja creat. In cazul in care nu aveti un cont, puteti crea unul apasand pe INREGISTRARE si completand campurile obligatorii.
ATENTIE!!! Pentru a beneficia de toate functiile forumului trebuie sa fiti inregistrat !
Club Masini
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Daewoo Cielo/Espero vs. Dacia Logan

3 participanți

In jos

Daewoo Cielo/Espero vs. Dacia Logan Empty Daewoo Cielo/Espero vs. Dacia Logan

Mesaj  Johnny_ZzZ Vin Ian 23, 2009 5:10 pm

Daewoo Cielo mi se pare o masina inca atragatoare atat la design,dotari cat si la pret.Beneficiaza de doua motorizari pe benzina: 1.5 SOHC si 1.5 DOHC.Un minus ar fi faptul ca acest model nu se mai fabrica.Un mare plus insa e faptul ca un asemenea model second hand poate fi achizitionat la un pret mai mult decat corect.Consumul urban e de cca.10% din cate stiu.Modelul e ieftin de intretinut,si si-a demonstrat fiabilitatea inca din 1995 cand a aparut pe piata din Romania.Parerea mea e ca merita achizitionat.

Daewoo Espero e inca o masina super! Designul italian e inca destul de "valabil", iar pretul e super!!! Beneficiaza de 3 motorizari pe benzina: 1.5 DOHC cu 90cp, 1.8 OHC cu 95cp si 2.0 OHC cu 105cp.In Romania insa, motorizarea de 2.0L e destul de rar intalnita pe acest model...
Beneficiaza de un pachet impresionant de dotari standard ca de exemplu: Aer conditionat, geamuri si oglinzi electrice, cotiera, lampi de citit spate,si multe altele...
Fiabilitatea nu a fost niciodata o problema la aceasta masina, iar confortul, dotarile si spatiul interior foarte generos fac din Espero un sedan respectabil. Din punctul meu de vedere, Daewoo Espero este un best buy.

Dacia Logan e de asemenea un autoturism care se impune prin pretul scazut de achizitie.Un mare plus e faptul ca printre motorizarile pe benzina se afla si dieselul de 1.5,care are un consum foarte bun.Motorizarile pe benzina sunt:1.4 (8v), 1.6 (8v) si 1.6 (16v).Toate motorizarile poarta amprenta Renault, iar motorul de 1.4 si-a demonstrat fiabilitatea si pe alte doua modele Dacia: SuperNova si Solenza.Pentru cei cu un buget redus, Dacia Logan poate fi o alegere destul de buna.

Astept pareri,adaugari...


Ultima editare efectuata de catre Johnny_ZzZ in Sam Feb 21, 2009 3:25 pm, editata de 5 ori
Johnny_ZzZ
Johnny_ZzZ
Admin

Numarul mesajelor : 69
Varsta : 35
Localizare : Ilfov
Auto : Daewoo Espero 1.8ohc
Data de inscriere : 22/01/2009

https://clubmasini.forumgratuit.ro

Sus In jos

Daewoo Cielo/Espero vs. Dacia Logan Empty Re: Daewoo Cielo/Espero vs. Dacia Logan

Mesaj  gillianoo Mar Feb 03, 2009 1:28 am

Cu Cielo nu am mers asa ca no comment...Totusi am un Daewoo ,si anume Espero...si o sa compar un pic Logan-ul cu Espero Smile

Logan
Comenzi bord - criminal... faci accident cautand sa deschizi geamurile, iar de vrei sa schimbi directia aerului de interior, esti masochist rau de tot....
Gabarit - desi pare un elefant, e mic rau de tot, portbagajul e mic de tot, spatiu spate la fel...
Tinuta de drum - lasa de dorit mai ales la viteze mari, eu nu am prins mai mult de 150.. nici cu varianta pe motorina si nici pe benzina.
Finisaje - care? ca e zero barat la asta.
Dotari standard - de unde? eu nu stiu sa aiba asa ceva, zau .... e cheala de cheala...

Espero
Comenzi bord - bine luminate si fff accesibile
Gabarit - portbagaj 560l, spune mult nu? spatiu spate cat vrei, stiti ca espero are portbagaj pentru schiuri? eheee..
Tinuta de drum...170km/h simti ca esti stapan pe situatie... mai poate chiar ... nu vrei tu.. 170 e destul:P
Finisaje - cu adevarat, are linia bine punctata si se evidentiaza prin calitatea finisajelor
Dotari standard - geamuri electricee full, volan reglabil, aer conditionat,scaun reglabil, evertizor centura, oglinzi electrice si incalzite, becuri pentru pasageri spate,stanga-dreapta, sistem audio spate,cotiera fata, si cred ca mai sunt dar nu e cazul.

CONCLUZIE:
LOGAN este o masina mai noua cu 10 ani... si se pare ca pentru Renault cei 10 ani nu au existat.. e nula dotarea Loganului.. e lipsa de respect pentru vremurile astea si pentru cumparatori
Singurul lucru ce conteaza este consumul... ai bani de benzina ia Espero, nu o sa regreti... nu ai bani, ia Logan , tine-l de bun in spatele blocului si admira eleganta altor masini ...ca de dotari ..deh... pana la urma ce mai conteaza ele, oricum ne-am luat Logan imediat dupa Dacia din 85, si e ceva .. pe langa aia
punct...
Sa ne vedem cu bine pe sosele.
bafta!

gillianoo

Numarul mesajelor : 4
Auto : Daewoo Espero 1.5dohc
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

Daewoo Cielo/Espero vs. Dacia Logan Empty Re: Daewoo Cielo/Espero vs. Dacia Logan

Mesaj  Dantoma222 Lun Dec 12, 2011 5:27 pm

Imi aduc aminte cand si-a luat mama Cielo acum vreo 7 ani Smile) ce fericit eram !

Dantoma222

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 12/12/2011

http://www.burracoonlinegratis.com

Sus In jos

Daewoo Cielo/Espero vs. Dacia Logan Empty Re: Daewoo Cielo/Espero vs. Dacia Logan

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum